ANLIYORUM

Hadi başlayalım. Tane tane, sakin sakin dökelim içimizi. Ne de olsa dertleşmek için onlarca arkadaşımız var iken, biz yine dönüp dolaşıp kendi limanımıza sığınıyoruz. Çünkü amacımız başka limanları da dert ile boğmak değil ve o meşhur “Anlıyorum.” kelimesini duymak hele hele anlamadıklarını hissetmek hiç değil.

                Yaşamayanlar bilmez, suç da onlarda değil zaten. Herkesin yaşadığı ve nefesi yeterse yaşayacağı şeyler vardır elbet. Yeri gelir bizde onlara “Anlıyorum.” deriz. Mesele burada hayatta ki her şeyin karşılıklı olduğu anlamında değil, mesele “Anlıyorum.” demenin yanı sıra ona destek olmak için neler yaptığındır. Arkadaşım diyorsan arkadaş, kardeşim diyorsan kardeş, ağabey diyorsan ağabeyinmiş gibi yanında olmaktır… Başkası olmadan, başkalaşmadan sevdiklerine karşı kendin ol. Ne rol yap ne de kimsenin rolünü çal. Hz. Mevlana’nın da dediği gibi “Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün…”

                Bu hayat göz ile görülmeyen sessiz ve eşsiz büyüklükte bir fırtınadır. Kuru bir yaprak değil en güçlü zamanında bile olsan farkında olmadan seni savurur, yerden yere vurur ve zamanında hiç beğenmediğin insanlar ile aynı masaya oturtur. Onun için zamanın varken makam bağlarını değil de arkadaşlık, kardeşlik bağlarını sağlam oluşturursan o eşsiz fırtına da seni tutan, yaralarını saran, derdini anlamasa bile sana derman olmak için gece ve gündüz çabalayan kişi veya kişileri görürsün. Makamlara karşı kurduğun bağlar ise makam bitince değil menfaati bitince biter. O sebeple üç günlük dünya hayatında rezil olmaya gerek yok. Adam olmak için çaba sarf etmek en şerefli iştir bizler için. Düşmanı dahi “Onu sevmem ama Adam’dır.” dediği an senin bu hayatta bir şeyleri gerçek manada başardığın andır.

                Velhâsıl arkadaşım; kendi limanımızda bile bizi yalnız bırakmayan insanları makam sevdası için yalnız bırakmağı şiar edinmek yerine onlara sarılmayı bilmek icap eder. Bu hayatımızda ki yapacağımız en şerefli işlerin başında gelir vesselâm…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*